Kove 800X Pro - czy to adventure na asfalt i szuter?

Zielony motocykl Kove 800X Pro z przygodowym zacięciem, gotowy na każdą trasę.

Autor

Leonard Krajewski

Opublikowano

3 lis 2026

Spis treści

Wybór dużego motocykla adventure często sprowadza się do jednego kompromisu: asfaltowa wygoda albo swoboda jazdy po szutrze. Kove 800X Pro próbuje połączyć oba światy, oferując mocny silnik, terenowe zawieszenie i masę niższą niż u wielu konkurentów. Poniżej znajdziesz najważniejsze dane techniczne, różnice między wersjami, realne zastosowania oraz rzeczy, które sprawdziłbym przed zakupem w Polsce.

To najważniejsze informacje o Kove 800X Pro

  • Silnik 799 cm³ rozwija około 94-95 KM i 79-80 Nm.
  • Koła 21 i 18 cali oraz 240 mm skoku zawieszenia sprzyjają jeździe terenowej.
  • Wysokość siedzenia 875 mm może być wyzwaniem dla niższych motocyklistów.
  • Masa około 190 kg z płynami jest korzystna w tej klasie adventure.
  • Ceny nowych egzemplarzy w Polsce mieszczą się zwykle w przedziale około 41 900-43 500 zł brutto.

Jaki charakter ma ten motocykl i dla kogo go stworzono

Kove 800X Pro należy do klasy średnich motocykli adventure, choć osiągami zbliża się do większych konstrukcji. Ma dwucylindrowy silnik, sześciobiegową skrzynię i pozycję za kierownicą typową dla motocykla przygotowanego do jazdy poza asfaltem. To nie jest miękki turystyk z terenowym wyglądem, lecz maszyna z wyraźnym nastawieniem na szutry, kamieniste drogi i dłuższe wyprawy z dala od głównych tras.

Najlepiej odnajdzie się u kierowcy, który jeździ w mieszanym rytmie. W tygodniu może służyć do dojazdów, a w weekend zabrać właściciela na leśne dukty, bałkańskie szutry czy wyprawę z lekkim bagażem. Ja patrzę na ten model przede wszystkim jak na motocykl wyprawowy z terenowym rdzeniem, a nie jako alternatywę dla typowego motocykla szosowego.

Duże koło przednie stabilizuje jazdę po nierównościach, natomiast 18-calowe tylne koło ułatwia dobór opon z bardziej agresywnym bieżnikiem. Trzeba jednak pamiętać, że 875 mm wysokości siedzenia i wysoki prześwit nie każdemu pozwolą pewnie podpierać motocykl na postoju.

Najważniejsze dane techniczne w praktyce

Sercem motocykla jest chłodzony cieczą, rzędowy, dwucylindrowy silnik DOHC o pojemności 799 cm³. W zależności od rynku i wersji katalogi podają 69,5 kW, czyli około 94,5 KM, oraz około 79-80 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Prędkość maksymalna deklarowana przez producenta wynosi około 210 km/h, ale w motocyklu tego typu ważniejsze jest to, jak silnik reaguje przy niskich obrotach.

Parametr Kove 800X Pro
Pojemność silnika 799 cm³
Moc maksymalna 69,5 kW, około 94,5 KM
Moment obrotowy około 79-80 Nm
Skrzynia biegów 6-biegowa, napęd łańcuchem
Zbiornik paliwa 19-20 l, zależnie od specyfikacji rynku
Skok zawieszenia 240 mm z przodu i z tyłu
Prześwit 275 mm
Rozmiar kół 21 cali z przodu i 18 cali z tyłu
Wysokość siedzenia 875 mm, w wybranych danych także 865 mm w niższym ustawieniu
Masa z płynami około 190 kg

Zawieszenie KYB ma około 240 mm skoku i w zależności od specyfikacji oferuje regulację napięcia wstępnego sprężyny oraz tłumienia. To dużo więcej niż w typowym motocyklu turystycznym. Największą korzyść odczuje się na dziurawym szutrze, gdzie koła dłużej utrzymują kontakt z podłożem.

Za hamowanie odpowiadają dwa przednie tarcze o średnicy 310 mm z zaciskami czterotłoczkowymi oraz tylna tarcza z jednotłoczkowym zaciskiem. Układ ABS można konfigurować zależnie od trybu jazdy, co ma znaczenie na luźnej nawierzchni. W katalogach pojawiają się również kontrola trakcji, tempomat, siedmiocalowy ekran TFT i, w nowszej wersji, dwukierunkowy quickshifter.

Co zmieniło się w wersji 2026

Wersja oznaczana jako model 2026 otrzymała elektroniczną przepustnicę ride-by-wire. W praktyce oznacza to, że manetka gazu nie steruje przepustnicą bezpośrednio linką, lecz przekazuje sygnał do sterownika. Rozwiązanie pozwala lepiej połączyć reakcję silnika z trybami jazdy i kontrolą trakcji.

To ważna zmiana, ponieważ wcześniejsze egzemplarze bywały oceniane jako dość nerwowe przy bardzo małych prędkościach. Płynniejsza reakcja gazu robi większą różnicę w terenie niż sama dodatkowa elektronika, zwłaszcza podczas zawracania na kamieniach albo jazdy po mokrych korzeniach.

Nowsza odmiana może mieć tryby Sport, Rain, Off-Road i Eco, tempomat oraz quickshifter. Wyposażenie trzeba jednak potwierdzić dla konkretnego motocykla, ponieważ europejskie i polskie materiały nie zawsze podają identyczny zestaw funkcji. Przy zakupie poprosiłbym o pełną kartę wyposażenia z numerem VIN, a nie tylko opis z ogłoszenia.

Pro, Rally czy Touring czyli którą odmianę wybrać

W rodzinie 800X łatwo pomylić wersje, bo wszystkie wyglądają jak motocykle adventure. Różnią się jednak filozofią. Model Pro jest najbardziej uniwersalny, Rally mocniej skręca w stronę jazdy terenowej, a Touring ma odpowiadać osobom, które częściej podróżują po asfalcie i potrzebują większej wygody bagażowej.

Wersja Najlepsze zastosowanie Co trzeba rozważyć
800X Pro Asfalt, szuter, wyprawy mieszane Wysokie siedzenie i ograniczona wygoda dla dwóch osób
800X Rally Trudniejszy teren, jazda stojąca, luźna nawierzchnia Mniej turystyczny charakter i większe wymagania wobec kierowcy
800X Touring Długie trasy asfaltowe i podróżowanie z bagażem Większy nacisk na komfort może oznaczać mniej terenowe ustawienia

Jeżeli planujesz głównie drogi krajowe, autostrady i wyjazdy z kuframi, Touring może być rozsądniejszy. Jeśli chcesz regularnie jeździć po piachu i kamieniach, Rally będzie bardziej naturalnym wyborem. Pro ma sens dla osoby, która nie chce zamykać się w jednym stylu jazdy i akceptuje kompromis między wygodą a dzielnością terenową.

Jak ten model sprawdzi się w codziennej jeździe i podróży

Na asfalcie 800X Pro powinien bez problemu utrzymywać tempo autostradowe, a mocny silnik daje zapas przy wyprzedzaniu. Pozycja jest wyprostowana, widoczność dobra, a 19- lub 20-litrowy zbiornik pozwala planować dłuższe odcinki bez częstych postojów. Realny zasięg zależy od obciążenia, prędkości i terenu, dlatego nie traktowałbym deklarowanych wartości jako gwarancji 400 km na jednym tankowaniu.

W mieście ograniczeniem będzie przede wszystkim wysokość siedzenia, szeroka kierownica i duży skok zawieszenia. Masa około 190 kg nie jest przesadna jak na ten segment, ale podczas manewrowania z pełnym zbiornikiem paliwa motocykl wyraźnie wymaga pewnej ręki. Dla niższej osoby dobrym ruchem jest jazda próbna w butach, których faktycznie używa podczas podróży.

W terenie najwięcej zależy od opon. Fabryczny rozmiar 90/90-21 z przodu i 150/70-18 z tyłu daje szeroki wybór ogumienia, lecz opona szosowo-szutrowa nie zamieni motocykla w maszynę enduro. Jeśli priorytetem jest błoto, piach i strome podjazdy, budżet na lepsze opony powinien pojawić się obok ceny motocykla.

Cena, serwis i rzeczy do sprawdzenia przed zakupem

Polskie oferty nowych egzemplarzy z rocznika 2026 pokazują ceny około 41 900-43 500 zł brutto, zależnie od dealera, koloru i aktualnej promocji. Egzemplarze demonstracyjne lub starsze roczniki mogą kosztować mniej, ale różnica powinna rekompensować zużycie, brak pełnej gwarancji na niektóre elementy albo uboższe wyposażenie.

Przed podpisaniem umowy sprawdziłbym cztery kwestie. Po pierwsze, czy cena obejmuje przygotowanie motocykla, rejestrację i akcesoria. Po drugie, jaki dokładnie okres gwarancji oferuje polski importer. Po trzecie, gdzie znajduje się najbliższy autoryzowany serwis. Po czwarte, czy dostępne są typowe części eksploatacyjne, takie jak klocki, filtry, zestaw napędowy i elementy plastikowe.

  • Jazda próbna powinna obejmować asfalt, wolne manewry i choć krótki odcinek szutrowy.
  • Sprawdź wysokość siedzenia oraz możliwość jego niższego ustawienia.
  • Zapytaj o aktualizacje oprogramowania w przypadku wersji z elektroniczną przepustnicą.
  • Zweryfikuj homologację, szczególnie jeśli interesuje Cię wariant ograniczony do 35 kW dla prawa jazdy A2.
  • Policz koszt wyposażenia, bo gmole, płyta pod silnik, kufry i lepsze opony mogą dodać kilka tysięcy złotych.

Nie skreślałbym motocykla tylko dlatego, że marka jest mniej zadomowiona niż japońscy rywale. Jednocześnie nie kupowałbym go wyłącznie na podstawie atrakcyjnej ceny i listy wyposażenia. W tej klasie jakość obsługi posprzedażowej ma praktyczne znaczenie, zwłaszcza gdy motocykl ma służyć do dalekich wypraw.

Czy Kove 800X Pro pasuje do Twojego stylu jazdy

Ten model jest ciekawą propozycją dla motocyklisty, który chce mieć około 95 KM, terenowe zawieszenie i rozsądną masę bez wchodzenia w cenę najdroższych motocykli adventure. Jego mocne strony to stosunek osiągów do masy, duży prześwit i wyposażenie elektroniczne. Słabsze punkty to wysoka kanapa, wciąż budowana sieć serwisowa oraz różnice w specyfikacjach zależne od rynku i rocznika.

Ja wybrałbym wersję Pro osobie, która jeździ mniej więcej pół na pół po asfalcie i szutrze. Do czystej turystyki lepszy może być Touring, a do regularnej jazdy w trudnym terenie Rally. Najrozsądniejsza decyzja zaczyna się więc nie od samej mocy, lecz od odpowiedzi na pytanie, ile kilometrów naprawdę pokonujesz poza asfaltem i czy masz w pobliżu serwis, któremu możesz zaufać.

FAQ - Najczęstsze pytania

Motocykl ma silnik o pojemności 799 cm³, mocy około 94,5 KM i momencie obrotowym 79-80 Nm. Oferuje koła 21 i 18 cali, zawieszenie o skoku 240 mm, prześwit 275 mm oraz masę około 190 kg z płynami.

Wersja Pro jest najbardziej uniwersalna i łączy asfalt ze szutrem. Rally lepiej pasuje do trudniejszego terenu i jazdy stojącej, natomiast Touring sprawdzi się podczas długich tras asfaltowych z bagażem.

Wysokość siedzenia wynosi około 875 mm, a w wybranych danych pojawia się także niższe ustawienie 865 mm. Przed zakupem warto odbyć jazdę próbną w używanych podczas podróży butach i sprawdzić możliwość pewnego podparcia.

Oferty nowych egzemplarzy mieszczą się zwykle w przedziale około 41 900-43 500 zł brutto. Trzeba dodatkowo sprawdzić koszty przygotowania motocykla, rejestracji, akcesoriów, opon oraz dostępność autoryzowanego serwisu i części.

Oceń artykuł

Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Tagi:

kove motocykle adventure quickshifter zawieszenie

Udostępnij artykuł

Leonard Krajewski

Leonard Krajewski

Nazywam się Leonard Krajewski i od 6 lat zgłębiam tematykę motocykli, łącząc swoje zainteresowania z praktycznymi umiejętnościami w zakresie techniki, serwisu oraz turystyki motocyklowej. Moja pasja do motocykli zaczęła się w młodości, kiedy to odkryłem, jak wiele radości i wolności daje jazda na dwóch kółkach. Od tamtej pory nieustannie poszerzam swoją wiedzę, aby móc dzielić się nią z innymi. W swoich tekstach staram się w przystępny sposób tłumaczyć skomplikowane zagadnienia, porównując różne źródła i trendy w branży. Piszę o technice, serwisie oraz praktycznych aspektach turystyki motocyklowej, dbając o to, aby informacje były aktualne, rzetelne i zrozumiałe. Moim celem jest nie tylko edukacja, ale również inspirowanie innych do odkrywania świata motocykli i czerpania z tej pasji jak najwięcej.

Napisz komentarz