Przy pojemności 125 cm³ łatwo pomylić efektowną sylwetkę z realną dynamiką. W klasie 125 cm³ odpowiedź na pytanie o najmocniejszy chopper 125 nie sprowadza się jednak do jednej liczby, bo znaczenie mają także masa, moment obrotowy, skrzynia biegów i sposób oddawania mocy. Sprawdziłem najważniejsze cruisery dostępne lub spotykane na polskim rynku i wskazuję, które modele faktycznie mają najwięcej argumentów.
Najmocniejsze cruisery 125 cm³ są blisko granicy 11 kW
- Liderem osiągów jest QJMOTOR SRV 125 z mocą 11 kW, momentem 12,1 Nm i masą 150 kg.
- Junak M18 Vintage 125 oferuje również 11 kW, ale ma nieco mniejszy moment i wyższą masę.
- Benda Chinchilla 125 przegrywa mocą maksymalną, lecz wyróżnia się silnikiem V2 i momentem około 14,5 Nm.
- Hyosung GV125S Aquila pozostaje ciekawym wyborem dla osób, które chcą klasycznego V-twina.
- Przy prawie jazdy kategorii B liczą się także limit 11 kW i stosunek mocy do masy nie większy niż 0,1 kW/kg.

Gdzie dziś leży granica mocy w cruiserach 125 cm³
W Polsce motocykl do prowadzenia na kategorii A1, a także na kategorii B posiadanej od co najmniej 3 lat, może mieć maksymalnie 125 cm³, 11 kW i 0,1 kW/kg. W praktyce oznacza to około 15 KM. Dlatego najmocniejsze nowe cruisery spotykają się dziś przy tej samej granicy homologacyjnej.
Nie każdy motocykl z mocą bliską 15 KM będzie jednak jeździł tak samo. Ciężki chopper z szeroką tylną oponą może reagować spokojniej niż lżejszy roadster, nawet gdy oba silniki mają podobne parametry. Ja przy wyborze patrzę przede wszystkim na relację mocy do masy oraz moment obrotowy dostępny w średnim zakresie obrotów.
| Model | Moc | Moment obrotowy | Masa | Charakter |
|---|---|---|---|---|
| QJMOTOR SRV 125 | 11 kW, 15 KM | 12,1 Nm | 150 kg | Nowoczesny cruiser, najlepsza dynamika |
| Junak M18 Vintage 125 | 11 kW, około 15 KM | 10,5 Nm | 153 kg | Klasyczny styl, spokojniejsze oddawanie mocy |
| Benda Chinchilla 125 | 10,3 kW, 14 KM | 14,5 Nm | 164 kg | Silnik V2, niski moment i bobberowa sylwetka |
| Hyosung GV125S Aquila | 9,9 kW, 13,5 KM | brak jednolitych danych dla każdej wersji | 165 kg | Klasyczny V-twin i niska pozycja |
| Keeway Superlight 125 | 7,8 kW, 10,6 KM | 8,9 Nm | zależnie od wersji | Budżetowy, prosty cruiser |
QJMOTOR SRV 125 jest liderem na papierze i w codziennej jeździe
Jeżeli przez najmocniejszy model rozumiemy połączenie mocy, momentu i masy, mój wybór pada na QJMOTOR SRV 125. Jednocylindrowy, chłodzony cieczą silnik rozwija 11 kW przy 9500 obr./min i 12,1 Nm przy 7000 obr./min. Do tego dostajemy sześciobiegową skrzynię, wtrysk paliwa oraz hamulce tarczowe z ABS.
SRV 125 waży 150 kg, ma siedzenie na wysokości 720 mm i zbiornik o pojemności 14,7 l. To ważne, bo motocykl nie tylko ma najlepszy wynik w tabeli, ale też nie jest przesadnie ciężki jak na cruiserową konstrukcję. W polskiej ofercie producenta jego cena wynosi 10 990 zł, co dodatkowo wzmacnia jego pozycję.
Junak M18 Vintage 125 osiąga taką samą moc maksymalną, ale jego silnik generuje 10,5 Nm, a masa wynosi 153 kg. Ma za to bardziej klasyczną stylistykę, koła szprychowe, 15-litrowy zbiornik i siedzenie na wysokości 745 mm. Cena katalogowa to 14 499 zł, więc dopłata ma sens głównie wtedy, gdy naprawdę zależy mi na wyglądzie retro i wyższej pozycji za kierownicą.
W praktyce różnica między tymi dwoma motocyklami nie będzie ogromna. QJMotor lepiej pasuje do jazdy dynamicznej, częstych wyjazdów poza miasto i kierowcy, który chce maksymalnie wykorzystać limit 125 cm³. Junak jest bardziej nastawiony na spokojne przemieszczanie się i styl.
Benda i Hyosung pokazują, że charakter silnika ma znaczenie
Benda Chinchilla 125 nie wygrywa mocą maksymalną, ale ma argument, którego brakuje większości konkurentów. Jej chłodzony cieczą silnik V2 rozwija około 14,5 Nm, czyli więcej niż jednostki QJMOTOR-a i Junaka. Dzięki temu ruszanie i jazda przy niższych obrotach mogą być przyjemniejsze, choć masa 164 kg odbiera część przewagi.
Chinchilla ma sześciobiegową skrzynię, napęd pasem i niskie siedzenie na poziomie 690 mm. To dobry wybór dla osoby, która chce poczuć klimat większego cruisera, ale nie oczekuje sportowej reakcji na gaz. Trzeba jednak sprawdzić lokalną dostępność, warunki gwarancji i ceny części, ponieważ sieć sprzedaży może być mniejsza niż w przypadku bardziej rozpoznawalnych marek.
Hyosung GV125S Aquila także korzysta z silnika V2. Według danych producenta rozwija 9,9 kW, czyli około 13,5 KM, a jego masa wynosi 165 kg. Nie jest więc najmocniejszy w zestawieniu, ale oferuje kulturę pracy i brzmienie dwucylindrowej jednostki, których nie zapewni typowy singiel.
Właśnie tutaj widać, dlaczego sama moc bywa myląca. Benda i Hyosung mogą wydawać się bardziej „dorosłe” w spokojnej jeździe, ale przy wyprzedzaniu czy pod większą górę lżejszy QJMOTOR z wyższą mocą może odjechać. Dla mnie V-twin jest świetnym argumentem emocjonalnym, niekoniecznie dowodem na najlepsze osiągi.
Moc to nie wszystko podczas jazdy poza miastem
Cruiser 125 najlepiej czuje się w mieście, na drogach wojewódzkich i podczas spokojnej turystyki. Przy prędkościach 80-90 km/h różnice między modelami są odczuwalne, ale po wyjechaniu na szybszą trasę każdy z nich zaczyna walczyć z oporem powietrza. Nie kupowałbym takiego motocykla z myślą o regularnej jeździe autostradą.
Znaczenie ma także przełożenie skrzyni. Sześć biegów pozwala lepiej utrzymać silnik w użytecznym zakresie obrotów, natomiast pięciobiegowa konstrukcja Keewaya jest prostsza, lecz mniej elastyczna. Z tego powodu deklarowana moc nie zawsze przekłada się na identyczne odczucia podczas jazdy.
Warto też odróżnić cruisera od sportowej 125-tki. Motocykl o tej samej pojemności, ale z owiewkami, wyższą pozycją i krótszymi przełożeniami może sprawiać wrażenie znacznie szybszego. Dobrym kontrastem są osiągi Aprilia RS 125 2T, gdzie charakter silnika i niska masa mają większe znaczenie niż cruiserowa wygoda.
Przed zakupem zrobiłbym jazdę próbną z odcinkiem pod górę i krótkim wyjazdem poza miasto. W mieście niemal każdy z tych motocykli jest wystarczający, ale dopiero przy prędkości około 90 km/h wychodzi, czy silnik ma jeszcze zapas, czy tylko głośno pracuje na wysokich obrotach.
Jak wybrać model do własnego stylu jazdy
Do codziennych dojazdów wybrałbym QJMOTOR SRV 125. Ma niskie siedzenie, ABS, rozsądną masę i najlepszy zestaw parametrów. Jeżeli ważniejszy jest klasyczny wygląd, Junak M18 Vintage 125 będzie ciekawszy wizualnie, ale przed zakupem sprawdziłbym, czy wysokość siedzenia 745 mm jest wygodna przy moim wzroście.
- Do miasta i dynamicznej jazdy najlepiej pasuje QJMOTOR SRV 125.
- Do spokojnej turystyki warto rozważyć Junaka M18 lub Bendę Chinchilla.
- Do jazdy w stylu retro wyróżnia się Junak, szczególnie dzięki kołom szprychowym.
- Do niskiego wzrostu interesujące będą Benda i Hyosung z niższymi siedzeniami.
- Przy ograniczonym budżecie Keeway Superlight 125 daje prostą konstrukcję, ale nie oferuje osiągów liderów.
Przy zakupie używanego choppera 125 zweryfikowałbym przede wszystkim zimny rozruch, ładowanie, stan napędu, wycieki i pracę skrzyni. Chrom i szeroka kierownica potrafią odwrócić uwagę od zużytych łożysk albo zaniedbanego zawieszenia. Dla mnie stan konkretnego egzemplarza jest ważniejszy niż sama marka, szczególnie w starszych Hondach, Yamahách czy Hyosungach.
Jeśli 125 ma być tylko pierwszym etapem, dobrze od razu określić, czego zabraknie po jednym sezonie. Przy późniejszej przesiadce na większy motocykl przydaje się zupełnie inny sposób oceny masy, hamulców i historii serwisowej, co pokazuje choćby analiza danych technicznych Suzuki Bandit 1200.
Mój werdykt przed jazdą próbną
Jeżeli liczy się wyłącznie maksymalna moc, QJMOTOR SRV 125 i Junak M18 Vintage 125 remisują wynikiem 11 kW. Lepszym wyborem pod względem osiągów jest jednak QJMOTOR, bo ma większy moment, niższą masę, niższe siedzenie i atrakcyjniejszą cenę.
Benda Chinchilla 125 i Hyosung Aquila mają więcej charakteru dzięki silnikom V2, ale nie są bezdyskusyjnie szybsze. Przed podpisaniem umowy sprawdziłbym pozycję za kierownicą, dostępność serwisu i jazdę przy 90 km/h. W tej klasie dobrze dobrany motocykl daje więcej satysfakcji niż sama obietnica kilku dodatkowych koni.