Aku w zimie

Moderatorzy: descomp, MarekP

marekm

Aku w zimie

Nieprzeczytany post autor: marekm »

Panie i Panowie,

Co robicie z akumulatorami w zimie ? Wyjmujecie z moto czy zostawiacie ?

Podłączacie do ładowarki czy nie ?

Zastanawiam się nad zakupem ładowarki Optimate

Wasze opinie mile widziane. :-D

Obrazek
Awatar użytkownika
bogdanbc
Administrator
Posty: 2425
Rejestracja: pn 04 wrz, 2006 08:03

Nieprzeczytany post autor: bogdanbc »

Znając twój suchy i ciepły garaż - to bym nic nie robił :-), jedynie co to co jakiś czas można doładować akumulatorek.

Ja tam ze swojego wyjmowałem akumulator i targałem do domu. Zaleta - ciepły zawsze odpalał - ale przedłużenia żywotności nie zauważyłem.
Jedynie co się rzucało w oczy to to że zawsze miałem ubabrane łapy.

/bc
Ostatnio zmieniony pt 16 paź, 2009 07:17 przez bogdanbc, łącznie zmieniany 1 raz.
Bogdan "bc" z Sopot,
od 21.04.2007 "drużynowy" (w zastępstwie Wiesia)
Awatar użytkownika
szuler
Posty: 1796
Rejestracja: śr 22 sie, 2007 20:58

Nieprzeczytany post autor: szuler »

Od nowości nie wyjmowałem z moto - przetrwał tak dwie zimy w nieogrzewanym garażu. Jedynie jak nie było sniegu to jeździłem nie mniej niż 50 km - nie stał nieodpalany dłuzej niż 30 dni.. Aku działa do dzisiaj bez zadnego "zająkniecia" - 2 lata.
Ostatnio zmieniony pt 16 paź, 2009 07:36 przez szuler, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam,
Marcin

"Dopóki nie skorzystałem z internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów" - Stanisław Lem
Awatar użytkownika
zalmen3
Posty: 285
Rejestracja: pt 05 paź, 2007 10:25

Nieprzeczytany post autor: zalmen3 »

Ja dotychczas zawsze wyjmowalem, zanosilem do domu i podlaczalem raz na miesiac na 2-3 dni pod optimateIII. Teraz mam ogrzewany garaz, wiec pewnie nie wyjme, ale profilaktycznie bede podladowywal ;)
Ostatnio zmieniony pt 16 paź, 2009 09:45 przez zalmen3, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
MarekP
Posty: 1524
Rejestracja: śr 12 mar, 2008 10:04

Re: Aku w zimie

Nieprzeczytany post autor: MarekP »

marekm pisze:Zastanawiam się nad zakupem ładowarki Optimate
Wasze opinie mile widziane. :-D
Posiadam takie dwie (tzn. OptimateIII i Accumate) i szczerze polecam. Zawiera wtyczkę którą można przykręcić bezpośrednio na zaciski akumulatora i wyprowadzić gdzieś z boku motocykla. Poprzedni motocykl podłączałem z końcem sezonu i odłączałem na wiosnę. Efekt - prawie 7 lat na fabrycznym akumulatorze, który nigdy nawet się nie zająknął. Optimizer Optimate III najpierw ładuje akumulator prądem 0,6 A, potem załącza cykl testowania i jeśli wszystko z akumulatorem jest OK, przechodzi w tryb konserwacyjny ładując bardzo niskim prądem, to pozwalając akumulatorowi trochę się rozładować - zupełnie jakby motocykl przez zimę dalej jeździł. Polecam wszystkim, zwłaszcza, że cena, pomimo że jest to oryginalne hondowskie akcesorium, jest naprawdę rozsądna.
MP
Awatar użytkownika
bodziu
Klubowicz VCP
Posty: 1191
Rejestracja: ndz 03 wrz, 2006 19:21

Nieprzeczytany post autor: bodziu »

mam podobną "inteligentną" ładowarkę, varaderkę ładowałem przez gniazdo zapalniczki, wygodnie i prosto. teraz w GS-ie trza mieć orginał BMW bo instalacja multiplexowa.
Awatar użytkownika
DarekN
Posty: 1976
Rejestracja: wt 02 sty, 2007 20:23

Nieprzeczytany post autor: DarekN »

ja rt mam podpięty do specjalnej ładowarki bmw przez cały rok (przez gniazdo).quada w zimie raz na 3 tyg podpinam do optimate 3 też przez gniazdo
Pozdrowienia

Darek
-------------------------
Awatar użytkownika
szuler
Posty: 1796
Rejestracja: śr 22 sie, 2007 20:58

Nieprzeczytany post autor: szuler »

Macie się dobrze - prąd jest w garażu. Mój jest bez prądu i jak mi aku siądzie zacznie się gimnastyka z noszeniem do domu lub nabycie nowego. Ciekawe kiedy mnie to czeka.. ;-)
Pozdrawiam,
Marcin

"Dopóki nie skorzystałem z internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów" - Stanisław Lem
marekm

Nieprzeczytany post autor: marekm »

Kupuję Optimate 4 :-D
Awatar użytkownika
descomp
Administrator
Posty: 235
Rejestracja: ndz 03 wrz, 2006 09:31

Nieprzeczytany post autor: descomp »

marekm pisze:Kupuję Optimate 4 :-D
Marku a przeliczałes koszata użytkowania tej zabawki ?? Czy nie wyjdzie Ci taniej kupić co 2-3 lata nowego aku ?? :roll: :mrgreen: :roll:
Mój aku mam 5 lat i dopiero zeszłej zimy zaczął szwankować (nieogrzewany garaż), wiosną podładowałem i chodzi do dzis (sprawdziłem).
Michał alias descomp
marekm

Nieprzeczytany post autor: marekm »

Z matematycznego punktu widzenia, pewnie masz rację. Ale z matematycznego punktu widzenia, zakup motocykla słabo się opłaca. :lol:

Z różnych względów, zmuszony byłem odstawić moto zaraz po powrocie z Białowieży. Postoi zatem co najmniej 6 miesięcy. Fajnie będzie go odpalić na wiosnę bez zbędnych dodatkowych zabiegów. IMHO rzecz jasna. :-D
Awatar użytkownika
descomp
Administrator
Posty: 235
Rejestracja: ndz 03 wrz, 2006 09:31

Nieprzeczytany post autor: descomp »

marekm pisze:Z matematycznego punktu widzenia, pewnie masz rację. Ale z matematycznego punktu widzenia, zakup motocykla słabo się opłaca. :lol:
Radość własna jest przeżyciem bezcennym więc nie mów że się coś nie opłaca, a powiedz że ten gadżet Ci się podoba :mrgreen:
Michał alias descomp
Awatar użytkownika
stoldar
Klubowicz VCP
Posty: 1478
Rejestracja: pt 25 maja, 2007 20:38

Nieprzeczytany post autor: stoldar »

Nabyłem własnie Opitate 4 , bo mój akumulator ma już 5 lat i czy wytrzyma 6 sezon ???? Zobaczymy czy konserwacja tej zimy pomoże przetrwać w kolejnym.
Nasze akumulatorki niestety nie tolerują podłączania przewodami do np. akumulatora od autka. Sprawdziłem to w tym sezonie, bo motorek stał i coś go rozładowało :-/ Nie odpalimy !!! A ładowarka pewnie sprawdzi się też do innych sprzętów ;-)
Awatar użytkownika
bodziu
Klubowicz VCP
Posty: 1191
Rejestracja: ndz 03 wrz, 2006 19:21

Nieprzeczytany post autor: bodziu »

A ja kilkakrotnie odpalałem na kable.
marekm

Nieprzeczytany post autor: marekm »

Co prawda nie Viadro, ale odpalił bez problemu. :-D

Obrazek
Awatar użytkownika
zalmen3
Posty: 285
Rejestracja: pt 05 paź, 2007 10:25

Re: Aku w zimie

Nieprzeczytany post autor: zalmen3 »

MarekP pisze:
marekm pisze:Zastanawiam się nad zakupem ładowarki Optimate
Wasze opinie mile widziane. :-D
Posiadam takie dwie (tzn. OptimateIII i Accumate) i szczerze polecam. Zawiera wtyczkę którą można przykręcić bezpośrednio na zaciski akumulatora i wyprowadzić gdzieś z boku motocykla. Poprzedni motocykl podłączałem z końcem sezonu i odłączałem na wiosnę. Efekt - prawie 7 lat na fabrycznym akumulatorze, który nigdy nawet się nie zająknął. Optimizer Optimate III najpierw ładuje akumulator prądem 0,6 A, potem załącza cykl testowania i jeśli wszystko z akumulatorem jest OK, przechodzi w tryb konserwacyjny ładując bardzo niskim prądem, to pozwalając akumulatorowi trochę się rozładować - zupełnie jakby motocykl przez zimę dalej jeździł. Polecam wszystkim, zwłaszcza, że cena, pomimo że jest to oryginalne hondowskie akcesorium, jest naprawdę rozsądna.
Ten optimate tochyba jakos jednak innaczej dziala - jak mialem jeszcze CBR 600F4 to robilem tak jak opisales - podlaczalem wcieplym miejscu pod optimate i zapominalem nacala zime. Ktoregos razu wiosna podlaczam aku pod moto, przekrecam kluczyk, starter i... i porazka - polobrotu rozrusznika i stop. Zmierzlem napiecie na aku 9,4 V :shock: Podlaczylem ponowniepod optimate i nadrugi dzien napiecie 12,5 V i moto zapalil od strzala ;-) Gdzies potem wyczytalem, ze lepiej jest odlaczac co jakis czas i podlaczyc potem spowrotem :-)
rambo

Nieprzeczytany post autor: rambo »

fajny sprzet ale jakby zliczyć prąd jaki to zużyje na 6mieś podpięte pod nasz AQ, to nie wiem czy ten gadżet jest w jakimś stopniu opłacalny. Ja ładuje w zime raz na 2 tyg zwykłym samochodowym 6A przez godzinke. Ale ten optimate fajny gadżet i mi się też podoba :)
Awatar użytkownika
DarekN
Posty: 1976
Rejestracja: wt 02 sty, 2007 20:23

Nieprzeczytany post autor: DarekN »

prąd to chyba groszowe kwoty...
Pozdrowienia

Darek
-------------------------
rambo

Nieprzeczytany post autor: rambo »

no niby tak, ale jak wychodze z domu to nawet ładowarek od telefonów nie zostawiam w gniazdkach :-o
Awatar użytkownika
DarekN
Posty: 1976
Rejestracja: wt 02 sty, 2007 20:23

Nieprzeczytany post autor: DarekN »

Pochodzisz z Poznania ;-)
Pozdrowienia

Darek
-------------------------
ODPOWIEDZ

Wróć do „Czynności obsługowe”