BMW S 1000 XR - dane techniczne, spalanie i osiągi

Czarny motocykl BMW S1000 XR na postoju, gotowy do podróży. Poznaj jego bmw 1000 xr dane techniczne i ruszaj w drogę!

Napisano przez

Ignacy Sadowski

Opublikowano

30 sie 2026

Spis treści

Wybór motocykla o mocy 170 KM nie powinien opierać się wyłącznie na wyglądzie ani katalogowej liczbie koni. W tym zestawieniu sprawdzam najważniejsze dane techniczne BMW S 1000 XR, jego osiągi, spalanie, wymiary, zawieszenie, wyposażenie oraz różnice między odmianą S, lżejszym F 900 XR i bardziej ekstremalnym M 1000 XR.

BMW S 1000 XR w kilku najważniejszych liczbach

  • Silnik ma 999 cm³, cztery cylindry i rozwija 170 KM przy 11 000 obr./min.
  • Moment obrotowy wynosi 114 Nm przy 9250 obr./min.
  • Masa gotowa do jazdy to 227 kg, a zbiornik paliwa mieści 20 litrów.
  • Zawieszenie oferuje po 150 mm skoku z przodu i z tyłu, a wysokość siedzenia wynosi standardowo 850 mm.
  • Spalanie katalogowe według procedury WMTC wynosi 6,2 l/100 km.
  • Cena modelu na 2026 rok zaczyna się w Polsce od 88 700 zł.

Szary motocykl BMW S1000XR na tle morza. Poznaj jego dane techniczne i możliwości.

BMW S 1000 XR to sportowy turystyk, nie klasyczny adventure

BMW S 1000 XR należy do kategorii sport touring, czyli motocykli łączących osiągi maszyny sportowej z wygodą potrzebną podczas długiej podróży. Pozycja za kierownicą jest wyższa niż w superbike'u, kierownica szersza, a owiewki i regulowana szyba zapewniają lepszą ochronę przed powietrzem.

Nie traktowałbym go jednak jako motocykla terenowego. Koła mają rozmiar 17 cali z przodu i z tyłu, opony są typowo szosowe, a zawieszenie zostało zestrojone przede wszystkim pod asfalt. S 1000 XR dobrze radzi sobie na gorszej nawierzchni i drogach szutrowych, ale jego naturalnym środowiskiem pozostają kręte drogi, autostrady i szybkie trasy turystyczne.

W praktyce to motocykl dla osoby, która chce dojechać na drugi koniec Europy, a po rozpakowaniu bagażu nadal mieć ochotę na dynamiczną jazdę po górskich zakrętach. Największą zaletą XR-a jest właśnie szeroki zakres zastosowań, choć kompromisem pozostają wysoka cena, spore osiągi i dość wymagająca ergonomia dla niższych motocyklistów.

Silnik, moc i osiągi robią z niego bardzo szybkiego turystyka

Sercem motocykla jest chłodzony cieczą i olejem, czterocylindrowy silnik rzędowy o pojemności 999 cm³. Jednostka ma cztery zawory na cylinder, elektroniczny wtrysk paliwa i przepustnicę sterowaną elektrycznie. Maksymalna moc wynosi 125 kW, czyli 170 KM, a maksymalny moment obrotowy to 114 Nm.

Parametr BMW S 1000 XR
Typ silnika Rzędowy, 4-cylindrowy, 4-suwowy
Pojemność skokowa 999 cm³
Średnica cylindra x skok tłoka 80 x 49,7 mm
Moc maksymalna 170 KM przy 11 000 obr./min
Moment obrotowy 114 Nm przy 9250 obr./min
Stopień sprężania 12,5:1
Maksymalne obroty 12 000 obr./min
Norma emisji EU5+

Charakter silnika zmienia się wraz z obrotami. Przy spokojnej jeździe można korzystać z jego elastyczności, ale prawdziwy temperament pojawia się po mocniejszym otwarciu przepustnicy. Prędkość maksymalna przekracza 250 km/h, dlatego nie jest to maszyna, którą kupuje się wyłącznie do dojazdów do pracy.

Skrzynia ma sześć przełożeń, a napęd na tylne koło trafia przez łańcuch w rozmiarze 525. Sprzęgło pracuje w kąpieli olejowej i ma funkcję Anti-Hopping, która ogranicza blokowanie tylnego koła podczas gwałtownej redukcji. W standardzie otrzymujemy również elektroniczne systemy wspomagające, natomiast asystent zmiany biegów Pro może zależeć od wybranej konfiguracji lub pakietu.

Spalanie i zasięg w codziennej jeździe

Producent podaje zużycie paliwa na poziomie 6,2 l/100 km według WMTC. Przy zbiorniku o pojemności 20 litrów daje to teoretyczny zasięg przekraczający 300 km, ale w trasie lepiej planować tankowanie wcześniej, szczególnie podczas szybkiej jazdy autostradowej.

Moje praktyczne podejście do tej wartości jest proste. Przy spokojnej jeździe pozamiejskiej wynik katalogowy jest realny, lecz dynamiczne wykorzystanie czterocylindrowego silnika szybko podnosi spalanie. W motocyklu o tej mocy styl jazdy ma większe znaczenie niż sama pojemność zbiornika.

Wymiary i podwozie pokazują, gdzie ten motocykl czuje się najlepiej

S 1000 XR ma 227 kg masy gotowej do jazdy, wliczając płyny i paliwo zatankowane co najmniej w 90 procentach. To nie jest wynik ekstremalnie wysoki jak na motocykl turystyczny, ale masa jest wyraźnie odczuwalna podczas manewrowania na parkingu, zwłaszcza z kuframi i pasażerem.

Parametr Wartość
Długość 2156 mm
Szerokość 850 mm
Wysokość 1460 mm bez lusterek
Rozstaw osi 1541 mm
Wysokość siedzenia 850 mm
Opcjonalnie obniżone siedzenie 790 mm
Prześwit zawieszenia 150 mm z przodu i z tyłu
Pojemność zbiornika 20 l, w tym około 4 l rezerwy
Dopuszczalne obciążenie 223 kg

Standardowa wysokość siedzenia wynosząca 850 mm może być problemem dla niższych osób. Dostępna wersja z obniżonym zawieszeniem pozwala zejść do 790 mm, ale zmienia prześwit i charakter prowadzenia. Przed zakupem warto nie tylko usiąść na motocyklu, lecz także sprawdzić, czy można swobodnie podeprzeć go obiema stopami podczas postoju z bagażem.

Zawieszenie Dynamic ESA

Z przodu pracuje odwrócony widelec teleskopowy o średnicy 45 mm, a z tyłu aluminiowy wahacz z centralnym amortyzatorem. Elektroniczne Dynamic ESA automatycznie dobiera tłumienie, czyli kontroluje tempo pracy zawieszenia podczas hamowania, przyspieszania i pokonywania nierówności.

Skok zawieszenia wynosi po 150 mm na obu osiach. To wystarczająco dużo na typowe polskie drogi i długie trasy, ale mniej niż w motocyklach zaprojektowanych z myślą o jeździe terenowej. Opcjonalne Dynamic ESA Pro oraz pakiet Dynamic poszerzają możliwości regulacji i lepiej odpowiadają osobom, które regularnie zmieniają styl jazdy między turystyką a sportową jazdą.

Przeczytaj również: Yamaha Ténéré 700 - Czy to motocykl dla Ciebie? Dane i opinie

Hamulce i opony

Za hamowanie odpowiadają dwie przednie tarcze o średnicy 320 mm z czterotłoczkowymi zaciskami stałymi oraz tylna tarcza 265 mm z zaciskiem dwutłoczkowym. System BMW Motorrad Integral ABS jest częściowo zintegrowany, więc nacisk na przednią dźwignię uruchamia również część hamowania tylnego koła.

Fabryczne rozmiary opon to 120/70 ZR17 z przodu i 190/55 ZR17 z tyłu. Szeroka tylna opona dobrze pasuje do sportowego charakteru, ale jej wymiana jest zwykle droższa niż w motocyklach z węższym ogumieniem. Przy zakupie używanego egzemplarza sprawdziłbym nie tylko bieżnik, lecz także równomierne zużycie boków opony, bo wiele mówi ono o geometrii i stylu eksploatacji.

Wyposażenie seryjne i pakiety mają duże znaczenie dla ceny

W aktualnej konfiguracji motocykl otrzymuje między innymi 6,5-calowy wyświetlacz TFT, światła LED z funkcją doświetlania zakrętów, bezkluczykowy system Keyless Ride, tryby jazdy Pro, kontrolę trakcji DTC, ABS Pro oraz Dynamic ESA. W standardzie znajdują się też uchwyty do kufra, schowek pod siedzeniem i system połączenia alarmowego eCall.

Na papierze wyposażenie jest bogate, ale katalogowa cena nie mówi wszystkiego. Podgrzewane manetki, centralna podstawka, przygotowanie pod nawigację, kontrola ciśnienia w oponach RDC czy tempomat mogą być przypisane do pakietów. Przy zakupie trzeba więc czytać dokładną specyfikację konkretnego egzemplarza, a nie zakładać, że każdy S 1000 XR ma identyczne wyposażenie.

Pakiet lub opcja Co daje w praktyce
Touren Lepsze przygotowanie do podróży, między innymi podgrzewane manetki, RDC, osłony dłoni i elementy bagażowe
Dynamik Dynamic ESA Pro, asystent zmiany biegów Pro i tempomat
M Redukcja masy, sportowe siedzenie, lżejszy akumulator, sportowy tłumik i elementy przygotowane z myślą o szybkiej jeździe
M Carbon Elementy z włókna węglowego, które poprawiają wygląd i ograniczają masę

W mojej ocenie dla motocykla używanego turystycznie najwięcej sensu ma połączenie pakietu Touren i Dynamik. Obręcze karbonowe czy części M są atrakcyjne, ale nie poprawią komfortu codziennej podróży tak wyraźnie jak tempomat, podgrzewane manetki i dobre rozwiązania bagażowe.

S 1000 XR, F 900 XR czy M 1000 XR

Nazwa XR obejmuje kilka różnych pomysłów na sportową turystykę. S 1000 XR jest najmocniejszym wyborem dla osób, które chcą osiągów zbliżonych do motocykla sportowego. F 900 XR ma mniejszy, dwucylindrowy silnik i zwykle lepiej odpowiada kierowcom szukającym bardziej przystępnej maszyny na co dzień.

Model Charakter Dla kogo
F 900 XR Sportowy turystyk o spokojniejszej charakterystyce Dla osób, które chcą niższych kosztów i łatwiejszego opanowania motocykla
S 1000 XR Wysokowydajny sport touring z silnikiem 999 cm³ Dla doświadczonych motocyklistów jeżdżących szybko i daleko
M 1000 XR Najbardziej wyczynowa odmiana z rodziny XR Dla osób, które akceptują bardzo wysoką cenę i sportowe kompromisy

Nie porównywałbym S 1000 XR wyłącznie z dużym adventure. R 1300 GS lepiej poradzi sobie poza asfaltem i oferuje inną pozycję za kierownicą, natomiast XR będzie wyraźnie bardziej sportowy na równych, krętych drogach. Wybór zależy przede wszystkim od rodzaju tras, a nie od samej pojemności silnika.

Przy zakupie używanego S 1000 XR trzeba również rozróżnić roczniki. Motocykle z wcześniejszych lat mogą mieć inną moc, odmienne oprogramowanie, inne pakiety wyposażenia i różne rozwiązania ergonomiczne. Dlatego konkretne dane zawsze należy sprawdzić po numerze VIN i w dokumentacji danego egzemplarza.

Czy parametry S 1000 XR przekładają się na dobry motocykl turystyczny

Tak, ale pod warunkiem że turystyka oznacza dla nas również dynamiczną jazdę. 20-litrowy zbiornik, wygodniejsza pozycja, owiewki i elektroniczne zawieszenie pozwalają pokonywać długie dystanse, jednak 170 KM i wysokość siedzenia wymagają doświadczenia oraz rozsądnego podejścia do gazu.

Przed zakupem sprawdziłbym trzy rzeczy. Po pierwsze, czy wysokość siedzenia odpowiada kierowcy. Po drugie, czy wybrany egzemplarz ma pakiety potrzebne w trasie. Po trzecie, czy budżet uwzględnia kufry, opony, serwis i ubezpieczenie, bo sama cena motocykla od 88 700 zł nie wyczerpuje kosztów posiadania.

BMW S 1000 XR ma sens dla motocyklisty, który chce jednego motocykla do szybkiego przemieszczania się, weekendowych wyjazdów i górskich zakrętów. Jeżeli priorytetem jest spokojna jazda, prostota albo częste zjeżdżanie z asfaltu, rozsądniejszy może okazać się F 900 XR lub model adventure. Największą siłą S 1000 XR pozostaje połączenie sportowych osiągów z realną użytecznością w trasie, a nie rekordy zapisane w tabeli.

FAQ - Najczęstsze pytania

Motocykl ma czterocylindrowy silnik o pojemności 999 cm³, który rozwija 170 KM przy 11 000 obr./min i 114 Nm przy 9250 obr./min. Prędkość maksymalna przekracza 250 km/h.

Według procedury WMTC spalanie wynosi 6,2 l/100 km. Zbiornik mieści 20 litrów, co daje teoretyczny zasięg przekraczający 300 km, jednak dynamiczna jazda lub autostrada zwiększą zużycie paliwa.

To sportowy turystyk przeznaczony głównie na asfalt, szybkie trasy i kręte drogi. Ma 17-calowe koła, szosowe opony i po 150 mm skoku zawieszenia, dlatego poradzi sobie na gorszej nawierzchni i szutrze, ale nie jest motocyklem terenowym.

F 900 XR ma spokojniejszą charakterystykę i niższe koszty użytkowania. S 1000 XR oferuje 170 KM i łączy sportowe osiągi z turystyczną użytecznością, natomiast M 1000 XR jest najbardziej wyczynową i najdroższą odmianą tej rodziny.

Oceń artykuł

Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Tagi:

sport touring dynamic esa f 900 xr m 1000 xr bmw s 1000 xr

Udostępnij artykuł

Ignacy Sadowski

Ignacy Sadowski

Nazywam się Ignacy Sadowski i od 4 lat z pasją zajmuję się tematyką motocyklową. Moje zainteresowanie motocyklami zaczęło się w dzieciństwie, gdy zafascynowałem się ich mechaniką oraz możliwościami, jakie dają w zakresie turystyki. Chętnie dzielę się swoją wiedzą, pomagając innym zrozumieć zawirowania techniki, serwisu oraz sztuki podróżowania na dwóch kółkach. Piszę o różnych aspektach związanych z motocyklami, od podstawowych technik serwisowych po porady dotyczące długodystansowych wypraw. Staram się zawsze weryfikować źródła informacji i porównywać różne podejścia, aby dostarczać moim czytelnikom rzetelne i zrozumiałe treści. Moim celem jest nie tylko przekazywanie wiedzy, ale także inspirowanie do odkrywania nowych tras i czerpania radości z jazdy.

Napisz komentarz