Gdy liczy się tempo na torze motocrossowym, sama pojemność 250 cm³ mówi niewiele. W danych technicznych Kawasaki KXF 250, czyli współczesnego KX250, najważniejsze są nie tylko silnik i masa, lecz także charakter zawieszenia, elektronika oraz różnice między rocznikami. Poniżej zebrałem aktualną specyfikację modelu 2026 i wyjaśniam, co poszczególne liczby oznaczają w praktyce.
Najważniejsze parametry Kawasaki KX250 w jednym miejscu
- Silnik ma 249 cm³, układ DOHC, cztery zawory i chłodzenie cieczą.
- Masa gotowego do jazdy motocykla wynosi około 110 kg.
- Zawieszenie oferuje 305 mm skoku z przodu i 307 mm z tyłu.
- Wysokość siedzenia to 955 mm, dlatego motocykl jest przeznaczony głównie dla dorosłych zawodników.
- Elektronika obejmuje mapy mocy, kontrolę trakcji KTRC i Launch Control.
KXF 250, KX250F czy KX250
Określenie KXF 250 jest nadal często używane przez motocyklistów, ale obecna nazwa fabryczna to Kawasaki KX250. Starsze generacje występowały jako KX250F, dlatego ogłoszenia używanych motocykli mogą posługiwać się wszystkimi trzema oznaczeniami.
To ważne przy zakupie, ponieważ parametry zmieniały się z rocznika na rocznik. Motocykl z 2012 roku może mieć tę samą pojemność co wersja 2026, ale zupełnie inną masę, zawieszenie, elektronikę i charakter silnika. W dalszej części podaję przede wszystkim dane aktualnej wersji KX250 na rok 2026.
Model należy do klasy motocykli motocrossowych MX2. Nie jest turystycznym enduro ani motocyklem dual-sportowym. Został zbudowany z myślą o torze, krótkich przejazdach wyścigowych i regularnym serwisie, a nie o wielogodzinnej jeździe po drogach publicznych.
Pełne dane techniczne Kawasaki KX250 2026
| Parametr | Dane |
|---|---|
| Typ silnika | Jednocylindrowy, czterosuwowy, chłodzony cieczą |
| Pojemność | 249 cm³ |
| Średnica cylindra x skok tłoka | 78,0 x 52,2 mm |
| Rozrząd | DOHC, 4 zawory |
| Stopień sprężania | 14,0:1 w europejskiej specyfikacji |
| Układ paliwowy | Wtrysk paliwa, korpus przepustnicy 44 mm, podwójne wtryskiwacze |
| Rozruch | Elektryczny |
| Skrzynia biegów | 5-biegowa |
| Sprzęgło | Mokre, wielotarczowe, sterowane hydraulicznie |
| Rama | Aluminiowa, obwodowa |
| Zawieszenie przednie | Odwrócony widelec Showa 49 mm |
| Skok zawieszenia przód / tył | 305 mm / 307 mm |
| Hamulce | Przód 270 mm, tył 240 mm |
| Opona przednia / tylna | 80/100-21 / 110/90-19 |
| Wysokość siedzenia | 955 mm |
| Prześwit | 340 mm |
| Rozstaw osi | 1485 mm |
| Zbiornik paliwa | 6,2 l |
| Masa gotowego do użytku | 110 kg |
| Wymiary dł. x szer. x wys. | 2190 x 820 x 1265 mm |
W materiałach z różnych rynków można spotkać drobne rozbieżności, na przykład stopień sprężania 14,0:1 albo 14,1:1. Wynika to z odmiennego sposobu prezentacji danych i specyfikacji regionalnej, a niekoniecznie z innej konstrukcji silnika.
Nie podano fabrycznej mocy maksymalnej ani momentu obrotowego. Kawasaki, podobnie jak większość producentów wyczynowych motocykli crossowych, nie traktuje tych wartości jako najważniejszego parametru katalogowego. Wynik z hamowni zależy od paliwa, mapy silnika, wydechu, temperatury i sposobu pomiaru.

Silnik i elektronika decydują o charakterze motocykla
Czterosuwowy singiel Kawasaki ma pojemność 249 cm³, ale jego charakter jest typowo wyczynowy. Średnica 78 mm i skok 52,2 mm tworzą silnik chętnie wchodzący na obroty, a rozrząd DOHC z czterema zaworami pozwala sprawnie napełniać cylinder przy wysokim obciążeniu.
Wtrysk z przepustnicą 44 mm i dwoma wtryskiwaczami zapewnia precyzyjne dozowanie paliwa. Dla zawodnika oznacza to przede wszystkim równą reakcję na gaz, łatwiejsze dopasowanie charakterystyki do toru oraz mniejszą wrażliwość na zmianę wysokości nad poziomem morza niż w starszych konstrukcjach gaźnikowych.
Dużą różnicę robi elektryczny rozrusznik. W wyścigu, po wywrotce albo przy zgaśnięciu na ciasnym nawrocie możliwość szybkiego uruchomienia silnika jest realną przewagą. Trzeba jednak pamiętać, że akumulator i rozrusznik dodają masę, dlatego nie należy porównywać KX250 wyłącznie z najlżejszymi wersjami pozbawionymi tego wyposażenia.
Przeczytaj również: BMW F 650 GS - Jeden motocykl, dwa światy? Dane techniczne
Mapy mocy i kontrola trakcji
KX250 ma wybierane mapy mocy, kontrolę trakcji Kawasaki KTRC oraz Launch Control. Mapa nie zwiększa mechanicznie pojemności ani mocy silnika, tylko zmienia sposób, w jaki jednostka reaguje na otwarcie przepustnicy.
Na twardym, przyczepnym torze łagodniejsza charakterystyka może ułatwić utrzymanie tylnego koła w ryzach. Na luźnej nawierzchni bardziej bezpośrednia reakcja pomaga wykorzystać przyczepność, ale wymaga precyzyjnej ręki. Moim zdaniem elektronika jest najbardziej użyteczna wtedy, gdy zawodnik dobiera ją do nawierzchni, a nie jeździ cały czas na jednym ustawieniu.
Zawieszenie, hamulce i wymiary w praktyce
Przedni widelec Showa o średnicy 49 mm ma regulację tłumienia dobicia i odbicia. Z tyłu pracuje układ Uni-Trak z regulacją napięcia wstępnego sprężyny oraz osobnymi ustawieniami tłumienia przy małej i dużej prędkości pracy zawieszenia.
Skok 305 mm z przodu i 307 mm z tyłu pozwala bezpiecznie lądować po dużych skokach oraz przejeżdżać przez głębokie koleiny. Nie oznacza to jednak, że seryjne ustawienia będą dobre dla każdego. Masa zawodnika, tempo jazdy i rodzaj toru mają większe znaczenie niż sama nazwa producenta widelca.
Przednia tarcza o średnicy 270 mm współpracuje z zaciskiem dwutłoczkowym, a tylna ma 240 mm i zacisk jednotłoczkowy. Taki zestaw daje mocne hamowanie przed pierwszym zakrętem, ale w motocrossie liczy się również dozowanie. Zbyt agresywna klamka może utrudniać kontrolę na śliskiej nawierzchni.
Siedzenie na wysokości 955 mm i prześwit 340 mm zdradzają przeznaczenie tej maszyny. To dobre wartości dla pełnowymiarowego motocykla crossowego, lecz dla niższego początkującego kierowcy mogą oznaczać trudniejszy kontakt stopami z podłożem. Regulacja ergonomii pomaga, ale nie zmieni KX250 w motocykl dla dziecka lub osoby dopiero uczącej się podstaw.
KX250 czy KX250X dla jazdy poza torem
W ofercie Kawasaki znajduje się także KX250X. Oba motocykle mają silnik 249 cm³ i wyczynowe podwozie, lecz różnią się przeznaczeniem. KX250 jest zoptymalizowany pod motocross, natomiast odmiana X lepiej pasuje do cross-country, leśnych tras sportowych i dłuższych odcinków poza zamkniętym torem.
| Parametr | KX250 | KX250X |
|---|---|---|
| Przeznaczenie | Motocross | Cross-country i off-road |
| Koło tylne | 19 cali | 18 cali |
| Wysokość siedzenia | 955 mm | 950 mm |
| Prześwit | 340 mm | 330 mm |
| Kąt główki ramy | 27,0° | 27,5° |
| Masa | 110 kg | 111 kg |
| Opona przednia / tylna | 80/100-21 / 110/90-19 | 90/90-21 / 140/80-18 |
Koło 18-calowe w KX250X lepiej znosi kamienie i korzenie, a niższe siedzenie ułatwia manewrowanie w terenie. KX250 ma za to geometrię i ogumienie podporządkowane rytmowi toru, koleinom oraz lądowaniom. Do jazdy wyłącznie po torze wybrałbym wersję KX250, natomiast do mieszanki odcinków leśnych i zawodów cross-country rozsądniejszy będzie wariant X.
Na co uważać przy zakupie używanego KX250F
Przy starszym KX250F sama deklaracja rocznika nie wystarczy. Najpierw sprawdzam numer VIN, zgodność części z konkretną generacją i historię wymian. W motocyklu crossowym godziny pracy silnika są ważniejsze niż przebieg, ponieważ wiele maszyn nie ma klasycznego licznika kilometrów.
- Sprawdź pomiar kompresji i stan rozrządu, a także dokumentację kontroli luzów zaworowych.
- Obejrzyj ramę przy główce, mocowaniach silnika i podnóżkach, ponieważ tam widać skutki twardych lądowań.
- Poszukaj wycieków z widelca oraz śladów zużycia lag i tulei wahacza.
- Oceń stan chłodnic, chłodnicy oleju, sprzęgła i pompy hamulcowej.
- Nie ignoruj zużytej zębatki i łańcucha, bo ich wymiana często ujawnia zaniedbania serwisowe.
W przypadku silnika wyczynowego oszczędność na przeglądzie przed zakupem może szybko zniknąć. Remont góry silnika, wymiana tłoka, łańcucha rozrządu i kontrola zaworów potrafią kosztować kilka tysięcy złotych, zależnie od części i zakresu prac. Zawsze poprosiłbym o zimny rozruch, jazdę próbną na obciążeniu oraz możliwość konsultacji z mechanikiem znającym motocykle MX.
Trzeba też pamiętać o serwisie po zakupie. Olej, filtr powietrza, naciąg łańcucha i kontrola szprych powinny być traktowane jako normalna obsługa, nie wyjątkowe naprawy. Dokładne interwały należy odczytać z instrukcji dla danego rocznika, bo intensywność jazdy torowej mocno zmienia tempo zużycia.
Jak czytać te parametry przed wyborem motocykla
Największy błąd polega na skupieniu się wyłącznie na mocy. W KX250 równie istotne są masa 110 kg, skok zawieszenia i ergonomia, bo to one wpływają na zmęczenie zawodnika i pewność prowadzenia po kilku okrążeniach.
Dla doświadczonego jeźdźca połączenie wysokiego stopnia sprężania, szybkiego silnika i regulowanego podwozia daje duży potencjał rozwoju. Początkujący może natomiast szybciej docenić łagodniejszą mapę mocy, dobrą konfigurację zawieszenia i prawidłową pozycję na motocyklu niż maksymalne osiągi jednostki napędowej.
Przed zakupem używanego modelu porównuję zawsze trzy rzeczy: stan konkretnego egzemplarza, dostępność części oraz zgodność motocykla z planowanym zastosowaniem. Nowszy KX250 nie zawsze będzie lepszym wyborem od zadbanego KX250F, ale zaniedbany egzemplarz z atrakcyjną ceną potrafi stać się kosztownym projektem.
Najważniejsza liczba nie zawsze znajduje się w tabeli
Kawasaki KX250 to lekki, pełnowymiarowy motocykl motocrossowy z nowoczesnym silnikiem 249 cm³, rozbudowaną regulacją zawieszenia i elektroniką wspierającą start oraz trakcję. Jego parametry mają sens przede wszystkim na torze, gdzie można wykorzystać duży skok zawieszenia, wysokie siedzenie i wyczynową charakterystykę silnika.
Jeżeli oglądam starszego KX250F, nie porównuję go bezpośrednio z wersją 2026 tylko po pojemności. Najważniejszą liczbą okazuje się często rzeczywista liczba godzin pracy i jakość serwisu, bo to ona najlepiej mówi, ile potencjału oraz wydatków kryje się w konkretnym motocyklu.